GBP
new
£13.45
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | AWD, AUM, ARZ, AGU, ARZ, AUM, AGU |
| BHP | 150 |
| Note | Height1 (H1):50 mm, Length (D1):364 mm, Width (D2):185 mm |
| Equipment Without pre-filter |
GBP
new
£11.52
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM, AWD, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Note | Height1 (H1):171 mm, Ext dia (D1):81 mm |
GBP
new
£20.05
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | AUM, AWD, AGU, ARZ, AGU, AUM, ARZ |
| BHP | 150 |
| Note | Height1 (H1):56 mm, Length (D1):364 mm, Width (D2):185 mm |
| Equipment with pre-filter |
GBP
new
£16.25
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM, AWD, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Note | Height1 (H1):122 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
GBP
new
£11.21
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Size mm | Length (A): 278, Width (B): 206, Height (H): 29 |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM, AWD, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Description | Cabin Air Filter |
| Filter Type | Carbon |
GBP
new
£8.80
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Size mm | Outer Dia. (A): 75, Inlet (F): 8, Outlet (G): 8, Height (H): 171 |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM, AWD, ARZ, AUM, AGU |
| BHP | 150 |
| Description | Fuel Filter |
| Filter Type | In-Line Filter |
GBP
new
£4.82
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
Details
| Size mm | Length (A): 280, Width (B): 205, Height (H): 25 |
|---|---|
| Engine Code | ARZ, AUM, AGU, AWD |
| BHP | 150 |
| Description | Cabin Air Filter |
| Filter Type | Standard |
GBP
new
£4.84
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Part Detail | Pressure-limiting Valve;Non-return Valve |
|---|---|
| Size mm | Outer Dia. (A): 77, Inner Dia. 1 (B): 72, Inner Dia. 2 (C): 62,5, Height (H): 120 |
| Engine Code | AUM, AWD, AGU, ARZ, ARZ, AUM, AGU |
| BHP | 150 |
| Description | Oil Filter |
| Filter Type | Spin-on Filter |
GBP
new
£6.05
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Part Detail 2 | Flat |
|---|---|
| Size mm | Length (A): 364, Width (B): 185, Height (H): 49 |
| Engine Code | AGU, ARZ, AWD, AUM, AUM, ARZ, AGU |
| BHP | 150 |
| Description | Air Filter |
GBP
new
£5.48
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | AUM, AGU, ARZ, AWD, AGU, AUM, ARZ |
| BHP | 150 |
| Fitment Detail | Spin-on Filter |
| Engine Detail | With one anti-return valve, Recommended special tools: J9131002, J9131003 |
| Body Note | H: 120, Outer Dia: 77 |
| Thread Size: 3/4-16 |
GBP
new
£23.80
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | AWD, AUM, ARZ, AGU, AUM, ARZ, AGU |
| BHP | 150 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Carbon |
GBP
new
£30.22
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM, AWD, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
GBP
new
£35.11
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
Details
| Description | Pollen cabin filter |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM, AWD, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
GBP
new
£20.68
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-05/03
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-05/03
Details
| Description | Cabin Filter |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM, AWD, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Filter Type | Carbon |
| Fitment | Activated Carbon Filter |
| Heating/Cooling | Basic Active Carbon Version: 1 987 432 300 |
| OE System | 1 |
| Part Note | FILTER+ |
| Size mm | L: 280, W: 206, H: 30 |
| Supercedes | Superceded by: 0986628609 |
| Trade No | A8509 |
GBP
new
£6.18
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-05/03
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-05/03
Details
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Filter Type | Spin-on Filter |
| Pack Size | With one anti-return valve |
| Part Note | Bypass Valve Opening: 2.5bar, Gasket inner dia: 63 |
| Size mm | H: 121, Gasket Outer Dia: 72, Outer Dia: 76 |
| Supercedes | 0986B00004 |
| Thread Note | Thread Size: 3/4inch 16 UNF-2B |
| Trade No | P3314 |
GBP
new
£20.34
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-05/03
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-05/03
Details
| Description | Cabin Filter |
|---|---|
| Engine Code | ARZ, AUM, AWD, AGU, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Filter Type | Antibacterial |
| Fitment | Activated Carbon Filter, Particle Separation Rate >98% for 2.5micrometer (fine matter), With anti-allergic effect, With antibacterial action, With antiviral effect, With fungicidal effect |
| Heating/Cooling | Active Carbon Version: 1 987 432 300 |
| OE System | 1 |
| Part Note | FILTER+pro |
| Size mm | L: 279, W: 207, H: 30 |
| Supercedes | 0986628509 |
| Trade No | A8609 |
GBP
new
£9.88
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-05/03
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-05/03
Details
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | AUM, AGU, ARZ, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Filter Type | Filter Insert |
| OE System | 1 |
| Size mm | L: 364, W: 185, H: 50 |
| Trade No | S3714 |
GBP
new
£13.73
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-05/03
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-05/03
Details
| Description | Cabin Filter |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM, AWD, AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Filter Type | Carbon |
| Fitment | Activated Carbon Filter |
| Heating/Cooling | Highly Efficient Active Carbon Version: 0 986 628 609 |
| OE System | 1 |
| Size mm | L: 279, W: 206, H: 30 |
| Trade No | R2300 |
GBP
new
£10.22
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-05/03
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-05/03
Details
| Description | Fuel filter |
|---|---|
| Engine Code | AGU, ARZ, AUM |
| BHP | 150 |
| Filter Type | In-Line Filter |
| Size mm | H: 175, Dia: 75, Inlet Dia: 8, Outer Dia 1: 82, Outlet Dia: 8 |
| Trade No | F5318 |
GBP
new
£10.73
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-03/07
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-04/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 08/97-05/06
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-06/05
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/97-05/06
Details
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | AUQ, ARZ, AWD, AGU, AUM, AGU, AUM |
| BHP | 180, 150 |
| Unit Size | Height[mm]:56,Width[mm]:185,Length[mm]:360 |
| Specification | Add. Info:with pre-filter;Filter Type:filter insert |
| Note 2 | Climate Zones:for cold climate zones |
GBP
new
£13.10
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-03/07
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-04/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 08/97-05/06
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-06/05
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/97-05/06
Details
| Description | Cabin Filter |
|---|---|
| Engine Code | AUQ, ARZ, AWD, AGU, AUM, AUM, AGU |
| BHP | 180, 150 |
| Unit Size | Height[mm]:30,Width[mm]:206,Length[mm]:281 |
| Specification | Filter Type:charcoal filter |
GBP
new
£10.63
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-03/07
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-04/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 08/97-05/06
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-06/05
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/97-05/06
Details
| Description | Fuel Filter |
|---|---|
| Engine Code | AUQ, ARZ, AWD, AGU, AUM, AGU, AUM |
| BHP | 180, 150 |
| Unit Size | Outer Dia.[mm]:74,Length[mm]:171 |
| Specification | Filter Type:In-Line Filter;Housing Material:Aluminium |
GBP
new
£7.04
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-03/07
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-04/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 08/97-05/06
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-06/05
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/97-05/06
Details
| Description | Air Filter |
|---|---|
| Engine Code | AUQ, ARZ, AGU, AUM, AUM, AGU |
| BHP | 180, 150 |
| Unit Size | Height[mm]:50,Width[mm]:184,Length[mm]:364 |
| Specification | Filter Type:filter insert |
GBP
new
£6.55
inc VAT
Fitment
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-03/07
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-04/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-05/04
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 01/98-07/01
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 08/97-05/06
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/97-06/05
- Golf 1.8 T MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/97-05/06
Details
| Description | Oil Filter |
|---|---|
| Engine Code | AUQ, ARZ, AWD, AGU, AUM, AUM, AGU |
| BHP | 180, 150 |
| Unit Size | Outer Dia.[mm]:76,Outer Dia.[mm]:76,Outer Dia.[mm]:78.5,Height[mm]:121 |
| Specification | Filter Type:spin-on filter |