GBP
new
£86.36
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 01/01-07/14
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 01/01-07/14
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 01/01-07/14
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 01/01-07/14
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 01/01-07/14
Details
| Description | Oil Cooler |
|---|---|
| Engine Code | M9R630, M9R780, M9R692, M9R630, M9R692, M9R780, M9R630, M9R692, M9R782, M9R630, M9R780, M9R786, M9R780, M9R630, M9R782, M9R786 |
| BHP | 115, 90 |
| Specification | No. of Ribs:12 |
GBP
new
£132.78
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | M9R630, M9R780, M9R630, M9R692, M9R692, M9R630, M9R780, M9R782, M9R786 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Diameter: 385 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 240 W, Anticlockwise rotation |
| Chassis No | For vehicles without air conditioning |
GBP
new
£182.21
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
Details
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | M9R630, M9R692, M9R780, M9R630, M9R692 |
| BHP | 115 |
| Sizes | Core size: 780 x 470 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
GBP
new
£208.73
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Cooler, exhaust gas recirculation |
|---|---|
| Engine Code | M9R780, M9R630, M9R630, M9R692, M9R692, M9R630, M9R780, M9R786, M9R782, M9R782, M9R780, M9R786, M9R630 |
| BHP | 115, 90 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | Connector Shape:Round;Op. Mode: Pnuematic;Without Gaskets/Seals;Coooling Type Water-cooled |
GBP
new
£186.32
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Cooler, exhaust gas recirculation |
|---|---|
| Engine Code | M9R 630 |
| BHP | 115, 90 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | Plastic;Op. Mode: Pnuematic;Coooling Type Water-cooled |
GBP
new
£97.81
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Intercooler, charger |
|---|---|
| Engine Code | M9R630, M9R780, M9R630, M9R692, M9R692, M9R630, M9R780, M9R782, M9R786 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 540 x 175 x 40 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic |
| OE System | Air cooled |
GBP
new
£175.62
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | M9R780, M9R630, M9R630, M9R692, M9R692, M9R786, M9R782, M9R780, M9R630 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 780 x 470 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
| Chassis No | Airco(+) |
GBP
new
£113.40
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | M9R630, M9R780, M9R692, M9R630, M9R692, M9R630, M9R780, M9R782, M9R786 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 560 x 448 x 16 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Brazed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
GBP
new
£77.86
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Oil Cooler ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | M9R630, M9R780, M9R692, M9R630, M9R692, M9R786, M9R782, M9R780, M9R630 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 275 x 243 x 274 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: Aluminium, Number of ribs: 13 |
| Vehicle Detail | Inlet DIA.: 14.5 mm, 18.0 |
GBP
new
£85.60
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
GBP
new
£61.20
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Oil Cooler ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | M9R780, M9R630, M9R630, M9R692, M9R630, M9R780, M9R692, M9R630, M9R780, M9R782, M9R786, M9R782, M9R786, M9R630, M9R780 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 140 x 59 x 70 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing |
| Vehicle Detail | Inlet DIA.: 15.0 mm, 15.0 |
GBP
new
£77.86
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Oil Cooler ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | M9R630, M9R780, M9R692, M9R630, M9R692, M9R786, M9R782, M9R780, M9R630 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 300 x 150 x 239 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: Aluminium, Number of ribs: 23 |
| Vehicle Detail | Inlet DIA.: 21.0 mm, 21.0 |
GBP
new
£74.62
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
| Description | Oil Cooler ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | M9R780, M9R630, M9R630, M9R692, M9R692, M9R630, M9R780, M9R782, M9R786 |
| BHP | 115, 90 |
| Sizes | Core size: 151 x 69 x 112 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| OE System | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 23 |
| Vehicle Detail | 20.0 |
GBP
new
£207.79
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
GBP
new
£148.42
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
GBP
new
£61.54
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 Combi X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTI 90 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
Details
GBP
new
£182.21
inc VAT
Fitment
- Vivaro 2.0 CDTi 115 ecoFLEX X83 (2006-2015) 04/11-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/06-05/15
- Vivaro 2.0 CDTi 115 X83 (2006-2015) 10/11-05/15
Details
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | M9R692, M9R630, M9R630, M9R780, M9R692 |
| BHP | 115 |
| Sizes | Core size: 780 x 470 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |