GBP
new
£66.76
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension, Tapered wire alternative |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£30.79
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| From Chassis No | 41048790-, 48045598- |
| To Chassis No | -41048789 |
GBP
new
£32.56
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Axle Info | From Chassis No 41048790, 48045598, > Chassis No 41048789, 48045597 |
| Suspension Note | Standard, Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 12.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 147mm |
| Height mm | Free Length 355mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£146.50
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
Details
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Part Detail | Heavy Duty OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 9.5-14.7-9.5 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 143.5mm |
| Height mm | Free Length 330.2mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
GBP
new
£85.84
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension, Tapered wire alternative |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£100.81
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Heavy Duty |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£38.51
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| From Chassis No | 41048790- |
GBP
new
£86.80
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Lowered |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SRi. Also includes SXi when equipped with sports chassis. |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£106.42
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Lowered, Tapered wire alternative |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£91.93
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Axle Info | Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 14.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 146mm |
| Height mm | Free Length 286mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£109.43
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Part Detail | Heavy Duty |
| Dia mm | Wire Diameter 15.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 143mm |
| Height mm | Free Length 280mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£81.64
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 14.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 145mm |
| Height mm | Free Length 292mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£95.27
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
Details
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Part Detail | OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 9.4-14.7-9.4 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 144mm |
| Height mm | Free Length 318mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
GBP
new
£108.42
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Axle Info | Sport Suspension |
| Part Detail | OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 9.2-14.5-9.4mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 144mm |
| Height mm | Free Length 290mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
GBP
new
£38.82
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Lowered |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SRi. Also includes SXi when equipped with sports chassis. |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£31.57
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Axle Info | Chassis No 41048790, 48045598 > |
| Suspension Note | Exc Sport Suspension |
| Dia mm | Wire Diameter 13mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 153mm |
| Height mm | Free Length 358mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£49.15
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Axle Info | > Chassis No 41048789, 48045597 |
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 141mm |
| Height mm | Free Length 345mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£25.69
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£128.44
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Lowered, Tapered wire alternative |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SRi. Also includes SXi when equipped with sports chassis. |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£92.22
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Heavy Duty |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£29.27
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| To Chassis No | -41048789, -48045597 |
GBP
new
£142.92
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Heavy Duty, Tapered wire alternative |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£32.36
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 10/03-12/04
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Lowered |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SRi. Also includes SXi when equipped with sports chassis. |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
GBP
new
£54.89
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Sport |
| Part Detail | Aftermarket Design |
| Dia mm | Wire Diameter 13.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 142mm |
| Height mm | Free Length 269mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£31.98
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Aftermarket Design |
| Dia mm | Wire Diameter 13.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 133mm |
| Height mm | Free Length 256mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£81.85
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
Details
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 9.6-13.3-9.6 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 138.7mm |
| Height mm | Free Length 317.5mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
GBP
new
£48.59
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 03/02-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Sport |
| Dia mm | Wire Diameter 12.75mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 146mm |
| Height mm | Free Length 306mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
| Axle Info | Sport Suspension |
GBP
new
£57.20
inc VAT
Fitment
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-02/06
- Vectra 1.8 C (2002-2009) 11/03-12/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |