Not available for delivery
GBP
SES Autoparts
new
Fitment Details
| Description | Compressor, air conditioning ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Material Type | Aluminium |
| Refrigerant | R134A |
| Sizes | Pulley Dia: 110 mm |
| No of Pins | 2 |
| Inlet/Outlet | Inlet dia: 17.8 mm, Outlet dia: 11.9 mm |
| Part Detail | Compr. Capacity: 160 cm?, Compressor Oil: PA46, Compressor ID: PXV16, Oil capacity: 120 ml |
| Part Detail 2 | Pulley grooves: 5, Voltage: 12 V, Plug type: Female |
| Part Detail 3 | Connector Shape: Oval |
| Part Detail 4 | With magnetic clutch, With pressure relief valve |
| To Chassis No | 41114195, 48999999 |
| From Chassis No | 41114196 |
Fits the following vehicles:
- Vauxhall Vectra 1.8 C (2002-2009)
- Vauxhall Vectra 1.8 Dual Fuel C (2002-2009)
- Vauxhall Signum 1.8 (2003-2008)
- Opel Vectra C 1.8 (2002-2009)
- Opel Vectra C 1.6 (2002-2009)
- Opel Signum 1.8 (2003-2008)
- Saab 9-3 1.8 i (2002-2012)
- Alfa Romeo 159 1.8 MPI 939 (2006-2012)
- Fiat Croma 1.8 194 (2005-2007)