Hella Starter Motor
Product Code: 8EA012527-381
Equivalent to the following products: 4082300501179
Please note: this Hella Starter Motor has a surcharge of £20.00.
If you return your old Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old Starter Motor the surcharge will be refunded.
Not available for delivery
GBP
SES Autoparts
new
Fitment Details
| Description | Starter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 120 |
| Voltage | 12V |
| OE System | Bosch |
| Sizes | Flange Dia.:68mm |
| Part Note | Rated: 1.1kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 9 Teeth;2 Mounting Bores;Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | Pinion Rest Pos.:19mm |
| Chassis Note | From Ch. No.: 31000001 |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
Fits the following vehicles:
- Opel Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013)
- Opel Vectra C 1.8 (2002-2009)
- Opel Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006)
- Opel Zafira 1.8 (1999-2005)
- Opel Vectra B 1.8 (1995-2002)
- Opel Corsa C 1.8 (2000-2003)
- Opel Signum 1.8 (2003-2008)
- Opel Meriva 1.8 (2003-2010)
- Opel Corsa C 1.8 (2003-2007)
- Opel Tigra 1.8 (2004-2010)
- Vauxhall Astra G 1.8 MK 4 (1998-2006)
- Vauxhall Vectra 1.8 C (2002-2009)
- Vauxhall Zafira 1.8 Dual Fuel (1999-2005)
- Vauxhall Tigra 1.8 (2004-2010)
- Vauxhall Corsa C 1.8 (2003-2007)
- Vauxhall Astra H 1.8 MK 5 (2004-2013)
- Vauxhall Vectra 1.8 Dual Fuel C (2002-2009)
- Vauxhall Astra G 1.8 Dual Fuel MK 4 (1998-2006)
- Vauxhall Vectra 1.8 B (1995-2002)
- Vauxhall Vectra 1.8 Dual Fuel B (1995-2002)
- Vauxhall Meriva 1.8 (2003-2010)
- Vauxhall Signum 1.8 (2003-2008)
- Vauxhall Corsa C 1.8 (2000-2003)