BGA Group CV Joint Kit (Front Outer Left Hand+Right Hand)
Product code: CV9500A
Not available for delivery
GBP
new
£30.94
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Joint Kit, drive shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| ABS No of Teeth | 29 |
| Part Note | Seal Dia.:52mm;Thread Size: M20x1 |
| Part Note 2 | External Toothing wheel side:22;Internal Toothing wheel side:28 |
| Dia mm | Dia.1:73 |
| Outer Dia mm | Outer Dia.1:52;Outer Dia.2:80 |
| Length mm | L.:152 |
| ABS Ring Dia | 78mm |
| Vehicle Detail | For Veh. with ABS, Manual Transmission, For Veh. with ABS, Manual Transmission |
BGA Group CV Joint Kit (Front Outer Left Hand+Right Hand)
Product code: CV9505A
Not available for delivery
GBP
new
£36.12
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Joint Kit, drive shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Note | Seal Dia.:52mm;Thread Size: M20x1,5 |
| Part Note 2 | External Toothing wheel side:22;Internal Toothing wheel side:28 |
| Dia mm | Dia.1:73 |
| Outer Dia mm | Outer Dia.1:52;Outer Dia.2:80 |
| Length mm | L.:152 |
GBP
new
£111.25
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Drive Shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Note | Thread Size: M20x1,5;Trans.-Sided Joint Dia.:77mm |
| Part Note 2 | External Toothing differential side:22;External Toothing wheel side:22 |
| Length mm | L.:585;L.1:585 |
| Vehicle Detail | From VIN No.:23000001,24000001,26000001;To VIN No.:13999999,14999999,16999999 |
GBP
new
£112.66
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Drive Shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Note | Thread Size: M20x1,5;Trans.-Sided Joint Dia.:75mm |
| Part Note 2 | External Toothing differential side:22;External Toothing wheel side:22 |
| Length mm | L.:935;L.1:935 |
GBP
new
£112.20
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Drive Shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Note | Thread Size: M20x1,5;Trans.-Sided Joint Dia.:76.5mm |
| Part Note 2 | External Toothing differential side:22;External Toothing wheel side:22 |
| Length mm | L.:935;L.1:935 |
| Vehicle Detail | From VIN No.:23000001,24000001,26000001;To VIN No.:13999999,14999999,16999999 |