GBP
new
£35.71
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| OE System | TRW |
| Disc Dia mm | 240 |
| Sizes | W:132mm,H:51.4mm,H1:51.4mm,Thickn.:17mm |
| Part Note | With Accessories |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 2, With Acoustic Wear Warning, 2 Bolts, With Shim |
GBP
new
£30.91
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| OE System | TRW |
| Sizes | W:96mm,H:42.7mm,H1:42.7mm,Thickn.:15.2mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 2, With Acoustic Wear Warning |
GBP
new
£23.93
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| OE System | Brake Pad Set |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Engine Detail | Accessories, With acoustic wear warning, With brake caliper screws |
| Euro Spec | W: 132, H1: 52, H2: 56, Thick.: 17 |
GBP
new
£20.94
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| OE System | Brake Pad Set |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Engine Detail | With acoustic wear warning |
| Euro Spec | W: 95, H: 43, Thick.: 15 |
GBP
new
£21.16
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| OE System | TRW |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, disc brake |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Detail | with acoustic wear warning;ECE R90 APPROVED;Max Qty.:1 |
| Size mm | H.1: 51;H.2: 55;Th./Strength 1: 16;Th./Strength 2: 16;W.1: 132;W.2: 132 |
GBP
new
£33.94
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| OE System | TRW |
| Sizes | W:96mm,H:43.8mm,H1:43.8mm,Thickn.:13.9mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | With Acoustic Wear Warning |
| Vehicle Detail | Brake Type: Disc |
GBP
new
£22.84
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 09/00-06/06
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 09/00-07/04
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 09/00-06/06
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 09/00-07/04
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 01/01-11/06
Details
| Description | Brake Pad Set with fastening material |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 74, 79 |
| Part Detail | Additional Information:with anti-squeal shim/with caliper screws;Approval:ECE R90 Approved;Wear Warning Contact:with acoustic wear warning |
| Size mm | Length:95.5;Thickness:14.7;Width:42.5 |
| Fitment Detail | rear axle |
GBP
new
£30.61
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 09/00-06/06
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 09/00-07/04
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 09/00-06/06
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 09/00-07/04
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 01/01-11/06
Details
| Description | Brake Pad Set with fastening material |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 74, 79 |
| Part Detail | Approval:ECE R90 Approved;Wear Warning Contact:with acoustic wear warning |
| Size mm | Length:131.5;Thickness:16;Width:52.8/55.4 |
| Fitment Detail | front axle |
GBP
new
£30.02
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 01/01-11/06
Details
| Description | Brake Pad Set |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Detail | Approval:ECE R90 Approved;Wear Warning Contact:with acoustic wear warning |
| Size mm | Length:123;Thickness:17.3;Width:53.3 |
| Note | for brake disc diameter [mm]:257 |
| Fitment Detail | front axle |
GBP
new
£31.09
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 01/01-11/06
Details
| Description | Brake Pad Set |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Detail | Additional Information:with piston clip;Approval:ECE R90 Approved;Wear Warning Contact:with acoustic wear warning |
| Size mm | Length:156.4;Thickness:20.3;Width:70.6/76 |
| Note | for brake disc diameter [mm]:280 |
| Fitment Detail | front axle |