GBP
new
£7.50
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Switch, reverse light |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Note | Mount: With Bracket |
| Part Detail | No. of Poles: 2;Housing Colour: White |
GBP
new
£17.26
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Connecting Cable |
|---|---|
| BHP | Z12XE |
| Type | 74 |
| Part Note | Alfa Romeo, Citroen, Fiat, Ford, Lancia, Opel, Peugeot, Suzuki |
| Note | With cable tie, With copper casing, With protection hose, Chemical Properties: Oil resistant, Contact Surface: Tin-plated, No of Pins: 1 |
| Vehicle Detail | Injector, Oil pressure switch |
| Chassis Note | Temp Range: -25Deg C-->125Deg C |
| Euro Spec | Cable Cross Section: 1, Cable L: 80 |
GBP
new
£43.86
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Connecting Cable |
|---|---|
| BHP | Z12XE |
| Type | 74 |
| Temp Deg C | In some models from Alfa Romeo, Fiat, Ford, Opel and Volvo, oil loss on the camshaft sensor connector is not uncommon. Due to the capillary effect, the oil can infiltrate the harness to reach the control unit and eventually cause electronic failu... |
| Part Note | Alfa Romeo, Fiat, Ford, Opel, Volvo |
| Note | With cable tie, With Gaskets/Seals, With copper casing, With protection hose, Chemical Properties: Oil resistant, Contact Surface: Tin-plated, Contents: Connector: 50266491x2, No of Pins: 3 |
| Vehicle Detail | Camshaft adjuster actuating solenoid, Injector |
| Chassis Note | Temp Range: -25Deg C-->125Deg C |
| Euro Spec | Cable Cross Section: 1, Cable L: 100 |
GBP
new
£33.22
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Steering Column Switch |
|---|---|
| BHP | Z12XE |
| Type | 74 |
| Temp Deg C | Combi Switch Function: With headlight flasher, With high beam function, With indicator function, With light dimmer function, Without cruise control |
| Note | Conn. type: 4 x 1.5 mm |
| Vehicle Detail | Steering Column Switch, Wiper Switch |
| Without cruise control |
GBP
new
£11.27
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Ignition-/Starter Switch |
|---|---|
| BHP | Z12XE |
| Type | 74 |
| Note | Conn. type: 1 x 4.8 mm, 1 x 9.5 mm, 4 x 6.3 mm |
| Chassis Note | Plug Type: Blade Terminal |
GBP
new
£10.28
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Ignition-/Starter Switch |
|---|---|
| BHP | Z12XE |
| Type | 74 |
| Part Note | Opel |
| Note | Conn. type: 5 x 2.8 mm |
| Chassis Note | Plug Type: Blade Terminal |
GBP
new
£4.69
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Switch, reverse light |
|---|---|
| BHP | Z12XE |
| Type | 74 |
| Temp Deg C | Combi Switch Function: Normally Open Contact |
| Note | Actuation Type: Push Actuation |
| Chassis Note | Mounting Type: Special Connection, No of Connectors: 2, Operating Mode: Mechanical, Spanner Size: 19 |
GBP
new
£16.80
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | No. of Poles: 4;Op. Mode: Mechanical |
| Vehicle Detail | From VIN: 23039909, 24317081, 26123516 |
GBP
new
£26.40
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | No. of Poles: 4;Op. Mode: Mechanical |
GBP
new
£8.14
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 09/00-06/06
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 09/00-07/04
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 09/00-06/06
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 09/00-07/04
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 01/01-11/06
Details
| Description | Reverse Light Switch |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 74, 79 |
| Note 2 | GearBox:manual transmission |
| Unit Size | Length[mm]:26,Length[mm]:58 |
| Specification | Material:Aluminium;No. of Connections:2;Switch Activation Type:press activation |