GBP
new
£69.86
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension, Tapered wire alternative |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SXi |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
GBP
new
£18.06
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SXi |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
GBP
new
£42.60
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Heavy Duty |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SXi |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
GBP
new
£19.37
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 01/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SXi |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
GBP
new
£22.80
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 130mm |
| Height mm | Free Length 314mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£85.55
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 8.4-13.4-11.4 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 143mm |
| Height mm | Free Length 220mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
| IMPORT | 0 |
GBP
new
£24.22
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Aftermarket Design |
| Dia mm | Wire Diameter 12mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 141mm |
| Height mm | Free Length 238mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
| IMPORT | 0 |
GBP
new
£44.42
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 10/00-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Heavy Duty |
| Dia mm | Wire Diameter 13mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 142mm |
| Height mm | Free Length 222mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£31.20
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 (2000-2003) 02/01-10/03
- Corsa C 1.2 (2003-2007) 10/03-10/04
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Engine Code | Z12XE |
| BHP | 74 |