GBP
new
£62.21
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Interior Blower |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Euro Spec | Observe technical data, No of Poles: 2 |
GBP
new
£72.98
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Interior Blower |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Euro Spec | Observe technical data, No of Poles: 2 |
Herth+Buss Elparts Heating / Ventilation Control Unit (Front)
Product code: 75614271
Not available for delivery
GBP
new
£70.32
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Control Unit, heating/ventilation |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Part Detail | Rated Voltage: 12V |
| Note | With Auto climate control |
| Euro Spec | No of Connectors: 6 |
GBP
new
£64.33
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 540 x 378 x 24 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Chassis No | Airco (-) |
GBP
new
£106.48
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 312 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 132 W |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Note 12 | For vehicles with air conditioning |
GBP
new
£116.08
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 388 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, No of blades Left: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud, with resistor |
GBP
new
£109.08
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 342 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Chassis No | For vehicles with air conditioning |
GBP
new
£81.95
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 240 W, Clockwise rotation |
| Cooling Type | With radiator fan shroud |
| Note 11 | 22999999 |
GBP
new
£113.95
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Cooling Fan |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Diameter: 387 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| OE System | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Vehicle Detail | Rated power: 306 W |
GBP
new
£78.94
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Radiator, engine cooling ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 600 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.0 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Cooling Type | built-in oil cooler |
| Chassis No | Airco(+) |
GBP
new
£78.83
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Radiator, engine cooling ** CLEVER FIT ** |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 540 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 34.5 mm, Outlet dia: 34.0 mm |
| Cooling Type | built-in oil cooler |
| Chassis No | Airco (-) |
| Version | Alt. Version: 1 |
GBP
new
£58.40
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Radiator, engine cooling |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sizes | Core size: 600 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| OE System | Inlet dia: 35.0 mm, Outlet dia: 35.0 mm |
| Chassis No | Airco(+) |