GBP
new
£89.74
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-06/05
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| BHP | Z18XE |
| Type | 123 |
| Note | Used part return not required |
| Vehicle Detail | Starter |
| Chassis Note | Clockwise rotation, No of Teeth: 9, Position/Degree: Li 72, Rated Power: 1.1KW, Starter Type: Self-supporting |
| Euro Spec | Flange Dia: 68, Overall Len: 202 |
| Fitment Detail | -->22999999, 25999999, 26999999, 28999999, 2B999999, 2H999999, 2G999999 |
GBP
new
£69.88
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-06/05
Details
| Description | Starter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Voltage | 12V |
| OE System | Bosch |
| Sizes | Flange Dia.:68mm |
| Part Note | Rated: 1.1kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 10 Teeth;2 Mounting Bores;Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | Pinion Rest Pos.:19mm |
| Chassis Note | From Ch. No.: 12000001;To Ch. No.: 5G999999 |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£90.47
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-06/05
Details
| Description | Starter |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Voltage | 12V |
| OE System | Bosch, Value |
| Sizes | Flange Dia.:68mm |
| Part Note | Rated: 1.1kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 9 Teeth;2 Mounting Bores;Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | Pinion Rest Pos.:19mm |
| Chassis Note | From Ch. No.: 6G000001 |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£84.56
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| BHP | Z18XE |
| Type | 123 |
| Fitment Detail | 32000001-, 35000001-, 36000001-, 38000001-, 3B000001-, 3H000001-, 3G000001--> |
| Note | Used part return not required |
| Vehicle Detail | Starter |
| Chassis Note | Clockwise rotation, No of Mounting Bores: 2, No of Teeth: 9, Position/Degree: Li 75, Rated Power: 1.1KW, Starter Type: Self-supporting |
| Euro Spec | Bore Dia: 9, Flange Dia: 68, Overall Len: 210 |
GBP
new
£67.73
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Availability | Live |
| Fitment Type | 9 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.1kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;0Thread Bores;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |