GBP
new
£7.84
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Switch, reverse light |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Note | Mount: With Bracket |
| Part Detail | No. of Poles: 2;Housing Colour: White |
GBP
new
£8.39
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 01/99-06/05
Details
| Description | Reverse Light Switch |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Note 2 | GearBox:manual transmission |
| Unit Size | Length[mm]:26,Length[mm]:58 |
| Specification | Material:Aluminium;No. of Connections:2;Switch Activation Type:press activation |
GBP
new
£20.05
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 01/99-06/05
Details
| Description | Ignition Switch |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Specification | Material:Plastic;No. of Connections:6 |
GBP
new
£18.30
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Connecting Cable |
|---|---|
| BHP | Z18XE |
| Type | 123 |
| Part Note | Alfa Romeo, Citroen, Fiat, Ford, Lancia, Opel, Peugeot, Suzuki |
| Note | With cable tie, With copper casing, With protection hose, Chemical Properties: Oil resistant, Contact Surface: Tin-plated, No of Pins: 1 |
| Vehicle Detail | Injector, Oil pressure switch |
| Chassis Note | Temp Range: -25Deg C-->125Deg C |
| Euro Spec | Cable Cross Section: 1, Cable L: 80 |
Herth+Buss Elparts Steering Column Switch
Product code: 70477162
GBP
new
£18.55
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Steering Column Switch |
|---|---|
| BHP | Z18XE |
| Type | 123 |
| Temp Deg C | Combi Switch Function: With headlight flasher, With high beam function, With indicator function, With light dimmer function, Without cruise control |
| Note | Conn. type: 6 x 6.3 mm |
| Vehicle Detail | Steering Column Switch, Wiper Switch |
GBP
new
£11.94
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Ignition-/Starter Switch |
|---|---|
| BHP | Z18XE |
| Type | 123 |
| Note | Conn. type: 1 x 4.8 mm, 1 x 9.5 mm, 4 x 6.3 mm |
| Chassis Note | Plug Type: Blade Terminal |
GBP
new
£4.98
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Switch, reverse light |
|---|---|
| BHP | Z18XE |
| Type | 123 |
| Temp Deg C | Combi Switch Function: Normally Open Contact |
| Note | Actuation Type: Push Actuation |
| Chassis Note | Mounting Type: Special Connection, No of Connectors: 2, Operating Mode: Mechanical, Spanner Size: 19 |
GBP
new
£15.00
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Steering Column Switch |
|---|---|
| BHP | Z18XE |
| Type | 123 |
| Temp Deg C | Combi Switch Function: With dynamic function (direction indicator), With rear wiper function, With rear wipe-wash function, With wash function, With wipe interval function, With wipe-wash function |
| Note | Conn. type: 9 x 4.8 mm |
| Vehicle Detail | Wiper Switch |
| Chassis Note | Mounting Type: Clipped |
| Without on-board computer |
GBP
new
£27.25
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Brake Light Switch |
|---|---|
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | No. of Poles: 4;Op. Mode: Mechanical |
| Vehicle Detail | With Cruise Control |