GBP
new
£44.17
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 12.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 142mm |
| Height mm | Free Length 304mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£104.14
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Heavy Duty OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 9-13.75-9 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 148mm |
| Height mm | Free Length 312mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
GBP
new
£71.58
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Heavy Duty |
| Dia mm | Wire Diameter 14.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 147mm |
| Height mm | Free Length 303mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£66.77
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Aftermarket Design |
| Dia mm | Wire Diameter 13.5mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 146mm |
| Height mm | Free Length 319mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£33.14
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
GBP
new
£87.23
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Heavy Duty, Tapered wire alternative |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
GBP
new
£64.74
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension, Tapered wire alternative |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
GBP
new
£33.43
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |
GBP
new
£61.24
inc VAT
Fitment
- Zafira 1.8 (1999-2005) 08/00-08/05
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Heavy Duty |
| Engine Code | Z18XE |
| BHP | 123 |