GBP
new
£201.13
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| BHP | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| Type | 79, 80 |
| Note | Used part return not required |
| Chassis Note | Observe technical data, With v-ribbed belt pulley, No of Ribs: 5, With v-ribbed belt pulley, No of Ribs: 5 |
| Code Letter: ZX | |
| Fitment Detail | -->A4999999, A6999999 |
GBP
new
£153.00
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79, 80 |
| OE System | Bosch, Denso |
| Amps | Charge Current: 70 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:53mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 5;12V |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£157.24
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79, 80 |
| OE System | Bosch |
| Amps | Charge Current: 120 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:54mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 5;12V;Connector/Clamp: D+ |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£157.85
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79, 80 |
| OE System | Bosch |
| Amps | Charge Current: 100 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:54mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 5;12V;Connector/Clamp: D+ |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£139.24
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 79, 80 |
| OE System | Denso |
| Amps | Charge Current: 70 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:54mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 5;12V |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£125.54
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 120 |
| Pulley Note | with ribbed belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 54 |
| Part Detail | 5Grooves |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| H.:16.99;L.:23.5;W.:18.49 |
GBP
new
£143.71
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 70 |
| Engine/Vin No | From Ch. No.: 230000001, 24000001, 26000001 |
| Pulley Note | with ribbed belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 54 |
| Part Detail | 5Grooves |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| H.:19.99;L.:26.01;W.:22.5 |
GBP
new
£173.14
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| OE System | Bosch |
| Amps | Charge Current: 120 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:54mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 5;12V;Connector/Clamp: B+/L/DFM |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£168.80
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE |
| BHP | 80 |
| OE System | Bosch |
| Amps | Charge Current: 100 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:54mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 5;12V;Connector/Clamp: B+/L/DFM |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£125.52
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 100 |
| Pulley Note | with ribbed belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 54 |
| Part Detail | 5Grooves;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch;Replaces 70A unit |
| Voltage | 12 |
| H.:16.99;L.:23.5;W.:18.49 |
GBP
new
£189.10
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 140 |
| Vehicle Detail | With Start-Stop Function |
| Pulley Note | with freewheel belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 54 |
| Part Detail | 5Grooves;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Valeo |
| Voltage | 12 |
| H.:16.99;L.:23.5;W.:18.49 |
GBP
new
£157.92
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Alternator |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 120 |
| Pulley Note | with ribbed belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 54 |
| Part Detail | 5Grooves;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| H.:19.99;L.:26.01;W.:22.5 |