GBP
new
£80.66
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| BHP | Z12XEP |
| Type | 79, 80 |
| Note | Used part return not required |
| Vehicle Detail | Starter |
| Chassis Note | Observe technical data, Clockwise rotation, No of Teeth: 10, 9, Position/Degree: Li 75, Rated Power: 1.1KW, Starter Type: Self-supporting, Clockwise rotation, No of Teeth: 10, 9, Position/Degree: Li 75, Rated Power: 1.1KW, Starter Type: Self-supporting |
| Euro Spec | Flange Dia: 68, Overall Len: 202 |
| Body Note | 42020870 |
GBP
new
£69.88
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Starter |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XEP, Z12XE |
| BHP | 79, 80 |
| Voltage | 12V |
| OE System | Bosch, Value |
| Sizes | Flange Dia.:68mm |
| Part Note | Rated: 1.1kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 10 Teeth;2 Mounting Bores;Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | Pinion Rest Pos.:19mm |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£90.47
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Starter |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 79, 80 |
| Voltage | 12V |
| OE System | Bosch, Value |
| Sizes | Flange Dia.:68mm |
| Part Note | Rated: 1.1kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 9 Teeth;2 Mounting Bores;Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | Pinion Rest Pos.:19mm |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
GBP
new
£57.80
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
Details
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Availability | Live |
| Fitment Type | 10 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.1kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;0Thread Bores;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Valeo |
| Voltage | 12 |
| H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
GBP
new
£59.36
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Starter Motor |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Availability | Live |
| Fitment Type | 10 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.3kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;0Thread Bores;Clockwise rotation;Flange:68mm;Clamp:B+ M8 |
| Part Note | Replaces Manuf.: Valeo |
| Voltage | 12 |
| H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |