GBP
new
£58.46
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Lowered |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 80 |
GBP
new
£69.86
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension, Tapered wire alternative |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SXi |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
GBP
new
£35.00
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard, Standard suspension |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
GBP
new
£28.81
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard, Standard suspension |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
GBP
new
£22.80
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 130mm |
| Height mm | Free Length 314mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£36.12
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 119mm |
| Height mm | Free Length 275mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Part Note | AC (One end cropped, one end pigtail) |
GBP
new
£48.43
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Lowered |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 80 |
GBP
new
£49.21
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Heavy Duty |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
GBP
new
£43.86
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Dia mm | Wire Diameter 11.25mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 134mm |
| Height mm | Free Length 355mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£57.65
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | K-Flex Coil Spring |
|---|---|
| Applic Note | For vehicles with factory mounted bicycle carrier system |
| Suspension Note | Standard |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
GBP
new
£85.55
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | K-Flex OE Spec Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | OE Design |
| Dia mm | Wire Diameter 8.4-13.4-11.4 mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 143mm |
| Height mm | Free Length 220mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Note | MB (Miniblock (taper wire)) |
| IMPORT | 0 |
GBP
new
£31.20
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
GBP
new
£19.37
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SXi |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
GBP
new
£42.60
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Heavy Duty |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SXi |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
GBP
new
£18.06
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard suspension |
| Vehicle Detail | (+) Includes model SXi |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
GBP
new
£44.42
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Heavy Duty |
| Dia mm | Wire Diameter 13mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 142mm |
| Height mm | Free Length 222mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
GBP
new
£24.22
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | K-Flex Constant Wire Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Note | Standard |
| Part Detail | Aftermarket Design |
| Dia mm | Wire Diameter 12mm |
| Outer Dia mm | Outer Diameter 141mm |
| Height mm | Free Length 238mm |
| PDF Catalogue Link | http://kyb-europe.com/catalogue.asp |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Note | E (Top coil pigtail, bottom coil pigtail) |
| IMPORT | 0 |
GBP
new
£49.42
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Coil Spring |
|---|---|
| Spring Type | Standard |
| Vehicle Detail | (+) FlexFix |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 80 |