BGA Group CV Joint Kit (Front Outer Left Hand+Right Hand)
Product code: CV9500A
Not available for delivery
GBP
new
£30.94
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Joint Kit, drive shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| ABS No of Teeth | 29 |
| Part Note | Seal Dia.:52mm;Thread Size: M20x1 |
| Part Note 2 | External Toothing wheel side:22;Internal Toothing wheel side:28 |
| Dia mm | Dia.1:73 |
| Outer Dia mm | Outer Dia.1:52;Outer Dia.2:80 |
| Length mm | L.:152 |
| ABS Ring Dia | 78mm |
| Vehicle Detail | Manual Transmission |
GBP
new
£111.25
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
Details
| Description | Drive Shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Note | Thread Size: M20x1,5;Trans.-Sided Joint Dia.:77mm |
| Part Note 2 | External Toothing differential side:22;External Toothing wheel side:22 |
| Length mm | L.:585;L.1:585 |
| Vehicle Detail | From VIN No.:23000001,24000001,26000001 |
GBP
new
£112.66
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Drive Shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Note | Thread Size: M20x1,5;Trans.-Sided Joint Dia.:75mm |
| Part Note 2 | External Toothing differential side:22;External Toothing wheel side:22 |
| Length mm | L.:935;L.1:935 |
GBP
new
£112.20
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
Details
| Description | Drive Shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Part Note | Thread Size: M20x1,5;Trans.-Sided Joint Dia.:76.5mm |
| Part Note 2 | External Toothing differential side:22;External Toothing wheel side:22 |
| Length mm | L.:935;L.1:935 |
| Vehicle Detail | From VIN No.:23000001,24000001,26000001 |
BGA Group CV Joint Kit (Front Outer Left Hand+Right Hand)
Product code: CV2200A
Not available for delivery
GBP
new
£35.44
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Joint Kit, drive shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Part Note | Seal Dia.:51mm;Thread Size: M22x1,5 |
| Part Note 2 | External Toothing wheel side:22;Internal Toothing wheel side:21 |
| Dia mm | Dia.1:75 |
| Outer Dia mm | Outer Dia.1:51;Outer Dia.2:75 |
| Length mm | L.:133 |
| Vehicle Detail | 5-Speed Manual Transmission |
BGA Group CV Joint Kit (Front Outer Left Hand+Right Hand)
Product code: CV9502A
Not available for delivery
GBP
new
£48.83
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Joint Kit, drive shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Part Note | Seal Dia.:49mm;Thread Size: M22x1,5 |
| Part Note 2 | External Toothing wheel side:22;Internal Toothing wheel side:27 |
| Dia mm | Dia.1:75 |
| Outer Dia mm | Outer Dia.1:51;Outer Dia.2:75 |
| Length mm | L.:130 |
| Vehicle Detail | To VIN No.:84239420 |
BGA Group CV Joint Kit (Front Outer Left Hand+Right Hand)
Product code: CV9525A
Not available for delivery
GBP
new
£36.14
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Joint Kit, drive shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Part Note | Seal Dia.:47mm;Thread Size: M22x1,5 |
| Part Note 2 | External Toothing wheel side:22;Internal Toothing wheel side:20 |
| Dia mm | Dia.1:72 |
| Outer Dia mm | Outer Dia.1:47;Outer Dia.2:72.4 |
| Length mm | L.:130 |
| Vehicle Detail | From VIN No.:84239421 |
GBP
new
£122.04
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Drive Shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Part Note | Thread Size: M22x1,5;Trans.-Sided Joint Dia.:71.4mm;Manufacturer:Delphi, GKN |
| Part Note 2 | External Toothing differential side:22;External Toothing wheel side:22 |
| Length mm | L.:620;L.1:620 |
| Vehicle Detail | Manual Transmission |
GBP
new
£129.42
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Drive Shaft |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Part Note | Thread Size: M22x1,5;Trans.-Sided Joint Dia.:72mm;Manufacturer:Delphi, GKN |
| Part Note 2 | External Toothing differential side:22;External Toothing wheel side:22 |
| Length mm | L.:920;L.1:920 |
| Vehicle Detail | Manual Transmission |