GBP
new
£74.08
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Brand Type | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 45 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:440 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:175;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
GBP
new
£84.50
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 52 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:520 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:175;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
GBP
new
£82.51
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Brand Type | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 52 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:450 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
GBP
new
£99.04
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| Description | Standard Battery |
|---|---|
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 54 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:500 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |