GBP
new
£6.11
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| No of Plugs | 4 |
|---|---|
| Description | NGK Spark Plug |
| Engine Code | Z12XEP, Z12XE, Z12XEP |
| BHP | 79, 80 |
| Supplier Part No | ZFR5F |
| Engine Detail | Twinport |
| Gap mm | 0.9 |
| Associated Product | Upgrade option: IZFR5R7G (94123) |
GBP
new
£5.83
inc VAT
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| No of Plugs | 4 |
|---|---|
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Note | Electrode: 1 |
| Part Note | Marketing Code: 79091, No of Poles: 1, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Position | 5mm |
| Thread Note | 0242229715 |
| Tighten Torque Nm | Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25 |
| Trade No | 57, 79091, FQR8LEU2 |
GBP
new
£5.93
inc VAT
Fitment
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
Details
| No of Plugs | 4 |
|---|---|
| Description | NGK Spark Plug |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Supplier Part No | BKR5EK |
| Gap mm | Preset |
| Associated Product | Upgrade option: BKR5EIX (6341) |
GBP
new
£26.24
inc VAT
Sold in packs of 10
Fitment
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
Details
| No of Plugs | 4 |
|---|---|
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Note | Electrode: 1 |
| Part Note | No of Poles: 1, Qty unit: Kit, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Position | 5mm |
| Tighten Torque Nm | Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25 |
| Trade No | FQR8LEU2, N40 |